do góry

Aktualny kurs Stalexport Autostrady SA

2.88 zł -1.37% -0.04zł 2024-05-20
Strona główna/Biuro Prasowe/Informacje prasowe/Grupa Stalexport Autostrady podsumowała I półrocze 2015

Grupa Stalexport Autostrady podsumowała I półrocze 2015

Informacje prasowe 31 Lipca 2015

Wyższe przychody oraz znaczący spadek kosztów własnych sprzedaży oraz kosztów finansowych przyniosły Grupie Kapitałowej Stalexport Autostrady wyższy zysk netto w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
W pierwszej połowie bieżącego roku Grupa uzyskała przychody wynoszące 119,2 mln zł (o około 14 % wyższe niż w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku). Największy udział w przychodach Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady ma działalność związana z zarządzaniem autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, prowadzona przez należącą do Grupy spółkę Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

W okresie od stycznia do końca czerwca tego roku przychody z tytułu poboru opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady wyniósł 117 mln zł, wzrastając o ponad 14 % w porównaniu do przychodów uzyskanych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Poprawa wyników finansowych jest efektem m.in. dalszego wzrostu poziomu ruchu na A4 Katowice-Kraków oraz wzrostu stawek za przejazd. W pierwszym półroczu 2015 roku koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 przejechało o 6,5 % więcej pojazdów niż w pierwej połowie 2014 roku. Wzrost ten dotyczy zarówno samochodów osobowych (6,2%), jak i ciężarowych (7,9 %).

Na poprawę wskaźników finansowych Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady, w zestawieniu z wynikami uzyskanymi przez Grupę w tym samym okresie ubiegłego roku, wpływ miał również spadek kosztów własnych sprzedaży, wynikający m.in. z mniejszych kosztów utworzenia rezerw na wymianę nawierzchni autostrady. Znaczący był też spadek kosztów finansowych wynikający ze zmniejszenia poziomu zobowiązań.
W efekcie Grupa Kapitałowej Stalexport Autostrady wykazała zysk netto w wysokości 45 mln zł.

udostępnij
do góry